Bizi Arayın

+90 (332) 290 14 38

Bize Yazın

info@nayaproje.com
+90 (332) 290 14 38
Konya'ya 200 milyon liralık bir yatırım daha! Dev projenin temeli atıldı

01 Mayıs 2023

Konya'ya 200 milyon liralık bir yatırım daha! Dev projenin temeli atıldı

Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Büyük Larende Dönüşümü kapsamında yeni yerlerine taşınacak Larende dükkanlarının temeli atıldı. 200 milyon liranın üzerinde mal olacak Larende dükkanlarını bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Altay, “Bizim hayalimiz Dar-ül Mülk Projesi kapsamında Larende bölgesindeki kamulaştırmalardan sonra ortaya çıkacak sur duvarlarını yeniden ihya etmek" dedi.

Şehir Hastanesi karşısında düzenlenen programın açılışında konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, yapılacak iş yerleri ile Meram ve Konya için bir dönemin sonu, yeni bir dönemin de başlangıcının olacağını belirtti. Kavuş, “Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olan bu şehre yakışmayan Larende Caddesi, bugün atacağımız temelle birlikte Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir hale kavuşacak. Miyadını ve ekonomik ömrünü tamamlamış, alışveriş konforunu tamamen kaybetmiş, trafik keşmekeşinden boğulan ve Konya’nın tam da merkezine hiç yakışmayan Larende Caddemizdeki iş yerleri burada yeni bir vizyon ve fonksiyon kazanacak. Hem esnaflar hem de vatandaşlar için konforlu ticaretin de merkezi olacak. Konya için her konuda taşın altına elini koyan Büyükşehir Belediye Başkanıma ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“MERAM VE KARATAY’IMIZ GÜZEL BİR YATIRIM DAHA KAZANMIŞ OLUYOR”
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Konya Modeli Belediyecilikte Konya’ya, gönlü güzel Konyalı hemşehrilerimize hizmet var. Aşkla hizmet var. Bugün yine Meram ve Karatay’ımız güzel bir yatırım daha kazanmış oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Eğer bu yatırımların, bu temel atmaların, bu açılışların hülasa bu hizmetlerin devamını istiyorsak, istikrarın devamı yönünde irade beyan etmeliyiz. İnşallah 15 Mayıs’tan itibaren de istikrarın devam edeceğinden hiçbirimizin şüphesi yok. Onun için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz inşallah. Bu projenin Karatay’ımıza, Meram’ımıza ve Konya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

“LARENDE DÖNÜŞÜMÜYLE ŞEHRİMİZ BÜYÜK KAZANÇ SAĞLAYACAK”
AK Parti Konya Milletvekili Adayı Armağan Güleç Korumaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, Dar-ül Mülk Projesinde burayla ilgili projeyi sunduğunda da son derece heyecanlanmıştım. Bir dönem Konya’nın tarihinde bugün için de öyle önemli bir yere sahip olan bu bölgenin yeniden şehre kazandırılması adına yapılan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Konya, geçtiğimiz dönemlerde kentsel dönüşüm anlamında çok güzel adımlar attı. Bu da o adımlardan bir tanesi. Larende dönüşümüyle şehrimiz büyük bir kazanç sağlayacak. Başkanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ESNAFLARIMIZA HAYIRLI, BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUZ”
AK Parti Konya Milletvekili Adayı Mehmet Baykan, “Larende kadim bir yer. Böyle kadim bir bölgenin, Selçuklu Sarayı’nın giriş bölgesinin ihya edilecek olmasının ve orada bulunan esnaflarımızın mağdur edilmeden burada yeni mekanlarına kavuşuyor olması son derece güzel. İnşallah kısa zamanda Dar-ül Mülk Projesi kapsamında o tarihi yapının bir an önce ortaya çıkması şehrin bir kazancı olacaktır. Zira, kale surlarının gün yüzüne çıkacak olmasından da son derece mutluyuz. Esnaflarımıza hayırlı, bereketli kazançlar diliyoruz” dedi.

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Larende dükkanlarının 200 milyon liranın üzerinde bir maliyeti olduğunu açıklayan Başkan Altay, “Bunun 120 milyon lirası kamulaştırma, 88 milyonu da yapım işi. 100 milyon liralık kısmını ödedik. Meram Belediyemizle birlikte şu an itibariyle kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Larende Caddesi’nde ticaretine devam eden mülk sahibi ya da kiracı 74 esnafımızın tamamıyla anlaşarak burada yeni dükkanlar inşa ediyoruz. 50-100-200 metrekare toplam 9.445 metrekarelik inşaatımızın A ve B bloklarının kaba inşaatları tamamlandı. C-D ve E bloklarda da işlemler devam ediyor. İnşallah bu yılın sonunda tamamlanarak esnafımıza hizmet edecek” diye konuştu.